Epidemie

Závěrečné foto v čase 5:20 ráno

Uvedená hra vznikla na letním táboře pro starší v roce 2005, kdy jsme koncem týdne podvědomně tušili, že by to chtělo nějaké vyvrcholení programu. Ze začátku jsme se nechali unášet myšlenkami, které jsme si přivezli již z Prahy z období příprav a stále se nedařilo. Až po odprostění od těchto rušivých vlivů a prohlédnutí něco inspirativní literatury, jsme vzali lihovou fixu a označením prvních, podivně se tvářejících dětí, začali hru Epidemie.

Základní informace o hře

Typ simulační, koordinace týmu ve kterém se rozšiřuje nákaza
Fyzická zátěž střední – záleží na úkolech
Psychická zátěž střední
Příprava dle složitosti jednotlivých úkolů
Lidí na přípravu 2
Doba hraní 2 – 6 hodin
Lidí na hru 1–2
Počet hráčů 12 a více
Věk od 12 let
Prostředí území téměř libovolné rozlohy (nejlépe zalesněné)
Denní doba noc
Roční doba léto pro otrlé i jinak
Materiál bílé pláště na vědce na úvod
Cíl hry koordinace, komunikace, řešení krizových situací
Zdroj vlastní výroba – Keblov 2005 (inspirace Zlatý fond her)

Nenápadný začátek

Jak už to v životě bývá, epidemie se před svým příchodem neohlašuje a tak odpoledne toho dne, kdy chceme v noci hru hrát, začnou některým přibývat na čele, černé křížky. Za jistou dobu od prvních nakažených (hodinka či dvě) se na viditelném místě odehraje rozhovor 2 vědců v bílých pláštích, ze kterého je jasné, že se cosi děje, ale že nikdo neví co s tím. Po jejich rozhovoru se objevuje seznam příznaků epidemie.

počet křížků příznak
1 občas mluví nesmysly
2 nesmysly mluví stále
3 nemluví
4 nechodí
5 smrt

Tato fáze hry probíhá na pozadí ostatního programu. Infikování jednotlivých hráčů nesmíme přehnat, ve skupině 15 hráčů postačí vstupovat do hry s 2 lidmi s 1 tečkou a jedním se 2 tečkami.

Vlastní hra

Začíná v noci vyzvednutím podrobné zprávy, která popisuje situaci. Zda zprávu hráčům předá vědec se 4 křížky, který je na pokraji smrti, či jí najdou uprostřed kruhu hořících svíček na louce je na organizátorovi. Hlavním obsahem zprávy je seznam úkolů, které je nutné splnit pro získání protiléku a časový limit, který v případě nedodržení znamená, že epidemie zvítězila.

Za každý splněný úkol získají hráči popis místa, kde najdou jednu indicii, která chrakterizuje místo, kde je ukryt protilék. Není tedy nutné splnit všechny úkoly, ale jen takový počet kolik, chtějí hráči indicií.

Příklady úkolů

Čas plyne a nákaza postupuje mílovými kroky. Tým musí řešit jednotlivé příznaky – lidé mluví nesmysly, nemluví vůbec či již nemohou chodit. Na výsledné místo k protiléku se samozřejmě musí dostat všichni.

Za minutu 12

Skončilo naše snažení o nalezení protiléku. Skutečně cca 2 minuty před svítáním (zjištěno dle GPS) byl vyloven protilék z vod pod železničním mostem, epidemie v našem případě, nezvítězila.